Увеличение на минималния размер на допълнителното възнаграждение за нощен труд от 01.01.2021 г.
Министерският съвет прие изменения в Наредбата за структурата и организацията на работната заплата и в Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация, които влизат в сила от 1 януари 2021 г.
В Кодекса на труда е предвидено задължение за работодателя да заплаща с увеличение всеки час положен нощен труд, но не по-малко от размерите, предвидени от Министерски съвет. Законът за държавния служител предвижда, че размерите на допълнителното възнаграждение за нощен труд, както и редът за получаването му се определят с наредба на Министерския съвет и не могат да бъдат по-ниски от определените в трудовото законодателство.
Преди влизане в сила (01.01.2021 г.) на приетите изменения за всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00 ч. и 06,00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 0,25 лв. Същото възнаграждение се изплаща и на служителите в държавната администрация.
В трудовото законодателство размерът на това минимално почасово възнаграждение за нощен труд не е променян от 2007 г., когато минималната работна заплата за страната е 180 лв. За периода от 2007 г. до 2020 г. размерът на минималната работна заплата е нараснал 3,39 пъти.
С приетите изменения работниците и служителите ще получават допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 0,15 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не по-малко от един лев. По идентичен начин се увеличава и допълнителното възнаграждение за нощен труд на служителите в държавната администрация.
По този начин допълнителното възнаграждение за положен нощен труд се обвързва с минималната работна заплата и се гарантира актуализирането му в съответствие с растежа й.
Установеният размер на допълнително възнаграждение за нощен труд на лицата по трудово правоотношение и на служителите по служебно и по трудово правоотношение в държавната администрация е минимален, като с колективен трудов договор, с вътрешни правила за работната заплата или с индивидуален трудов договор може да се определя и по-висок размер.